Przenośne zapory paletowe - AQUA BARRIER - firmy Geodesign ABpowrót do strony głównej  

POLCOMPLEXPrzenośne zapory paletowe - AQUA BARRIER - firmy Geodesign AB        Zapory paletowe AQUA BARRIER zostały zaprojektowane przez szwedzką firmę GEODESIGN w 1995 roku. Od 1998 roku są stosowane do walki z powodzią. Po raz pierwszy zostały wykorzystane do ochrony osiedla domów mieszkalnych i zabudowań letniskowych przed rozlewiskiem rzeki Faxalven w północnej Szwecji.
        Od tego czasu były stosowane do walki z powodzią w kilku krajach:Holandii; Niemczech; Francji; Szwajcarii; Wielkiej Brytanii, a także w Australii i Stanach Zjednoczonych.
        Przenośne zapory paletowe stanowią konstrukcje składającą się z wsporników metalowych, na których po połączeniu między sobą układnae są elementy blokujące (palety, euro-palety, sklejka wodoodporna, płyty metalowe). Na tej konstrukcji układa się nieprzepuszczalną membranę (obciążoną od dołu balstem, od góry i od spodu dodatkowo umocowaną klamrami.
        Konstrukcja zapory jest samo kotwiąca. Dzięki dużemu naciskowi wody i tarciu konstrukcji metalowej o powierzchnię, zapora zachowuje stabilność zarówno na powierzchni utwardzonej (np. na asfalcie) jak i na innych nawierzchniach. Niezależnie jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia sworzniami kotwiącymi.
        1 metr zapory z palet równoważy użycie kilkudziesięciu worków z piaskiem. Ustawienie takiej zapory nie wymaga ani wiele czasu ani potrzeby angażowania dużej ilości osób czy sprzętu mechanicznego. Jedna osoba może w ciągu dnia ustawić nawet 200m zapory.
        Z uwagi na niewielki ciężar, trwałość elementów, zapora może być wielokrotnie ustawiana w miejscach trudno dostępnych, na powierzchniach gruntowych lub utwardzonych, równych i pofałdowanych, a także już częściowo zalanych.
        Może być wykorzystywane do podwyższenia wałów, zabezpieczenia wybranych obiektów, grodzenia ulic, piętrzenia wody.

Szczegółowa charakterystyka i przykłady zastosowania zapór paletowych znajdują się tutaj. (zapisz element docelowy jako...)


               SCHEMAT ZAPORY:
               ROZWÓJ ZAPÓR PALETOWYCH AQUA BARRIER:


              
Możliwości zapór Aqua Barrier